Леся Українка «Як дитиною, бувало…», «Тиша морська»

На главную > Общество > Досуг > Леся Українка «Як дитиною, бувало…», «Тиша морська»

Мета: продовжити знайомити учнів з поетичною творчістю Лесі Українки, пов’язуючи її з біографією письменниці; проаналізувати, з’ясовуючи ідейно-тематичне спрямування, художні особливості поезій «Як дитиною, бувало...», «Тиша морська»; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, пам’ять, увагу, спостережливість, уміння виразно читати поетичні твори; узагальнювати, систематизувати висновки; активізувати словник учнів; виховувати почуття пошани, поваги до творчості Лесі Українки; стоїчні риси характеру (мужність, цілеспрямованість, наполегливість); прищеплювати інтерес до наслідків власної праці. Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет Лесі Українки, фотокартки музею поетеси в Ялті, бібліотечка творів письменниці, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки). Хід уроку I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань Літературна вікторина за питаннями: 1. Народилася Леся Українка на... (Волині) 2. Скільки років було майбутній поетесі, коли вона малою написала змістовного листа своєму дядькові М.

Драгоманову? (5 років) 3. Коли ще Леся не вміла читати, твори яких письменників батько навчав її проказувати за ним? (Байки Л.

Глібова, казки О. Пушкіна) 4. Які твори найулюбленішими були для Лесі відтоді, коли вона навчилась читати? (Т.

Шевченка, українські народні казки, грецькі міфи, книжки про дивовижних мандрівників) 5. В яку предивну істоту з розповідей мами повірила Леся? (Мавку) 6.

У дитинстві майбутня письменниця найбільш полюбляла... (Співати і танцювати) 7.

Скільки років було Лесі, коли вона розпочала літературну діяльність? (Дев’ять) 8. Перший вірш Лесі, присвячений тітці «елі» (О. Косач), яка була заслана у Сибір за політичні погляди, мав назву... («Надія») 9. Коли Лесі було тринадцять років, з’явився її перший друкований вірш...

(«Конвалія») 10. Як підписувала мати вірші тринадцятирічної Лесі, відсилаючи їх до друку в Галичину? (Леся Українка) 11. Душею родинних літературних і народних свят сім’ї Косачів завжди була Леся, де їй відводилась роль... (Сценариста, режисера, костюмера) 12. До яких міст їздила письменниця на лікування?

(Одеси, Ялти, Євпаторії) Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал. III. Перевірка домашнього завдання Виразне читання напам’ять поезії Лесі Українки «Як дитиною, бувало...». Визначення найкращих виконавців поезії.

IV. Основний зміст уроку Ні про що не турбуватись — значить не жити, а бути мертвим. Г. Сковорода Хай я загину, та хай сяє мило, Над людьми сонце правди і надія. Леся Українка 1. Аналізування поезії лесі Українки «Як дитиною, бувало...

» 1.1. Тема: болючі переживання поетеси з приводу власного здоров’я; намагання героїні боротися через силу з хворобою, яка її спіткала в дитинстві.

1.2. Ідея: уславлення сили волі, терпимості, наполегливості дівчинки в боротьбі зі своєю хворобою. 1.3. Основна думка: тільки сильна духом людина здатна подолати будь-які труднощі. 1.4. Бесіда за питаннями для обговорення змісту поезії: • Унаслідок чого героїня твору страждає, терпить тяжкі муки? • Чому на запитання «Що болить?» героїня не зізнавалася у власних стражданнях? • А ви вмієте терпіти навіть тоді, коли це неможливо? • Які риси характеру притаманні дівчині? (Сила волі, мужність, терпимість, витримка, гордовитість, вміння долати будь-які перешкоди) • Поясніть рядок з поезії: «... плачу я, щоб не сміятись?» • Який зв’язок цієї поезії з іншими, вже вивченими творами Лесі Українки? 1.5. Художні особливості поезії: • риторичне запитання: «Що болить?»; • МетаФори: «біль доходив», «зірватись має... епіграма»; • епітети: «злий жарт», «епіграма гостра, злобна». 2. Опрацювання твору Лесі Українки «Тиша морська». 2.1. Виразне читання поезії.

2.2. Тема: зображення казкової краси морської тиші, коли в морі ледве хлюпочуть хвилі і сяє сонечко. 2.3. Ідея: возвеличення приємного почуття душевного комфорту, насолоди від гарної погоди на морі. 2.4. Основна думка: приємна погода сприятливо впливає на внутрішній стан людини, її настрій.

2.5. Обговорення змісту твору за питаннями: • Яку картину побачила героїня твору через віконце? Виразно прочитайте. («Ясне небо, ясне море, ясні хмарки, ясне сонце») • Чи завжди на морі буває тиша? З чим пов’язані зміни погодних умов на морі? • Як у поезії описано чарівність руху човника по морю, осяяному сонцем? • Про що свідчить бажання поетеси вирушати в морську подорож?

Чи любите ви подорожувати? Чому? • Які риси характеру притаманні героїні твору? (Чуйна, душевна, багата, цілеспрямована, волелюбна, вміє протистояти труднощам і долати їх, любить природу і захоплюється нею); • Чому героїня твору не боїться труднощів під час мандрівки? Як це її характеризує? • За допомогою яких епітетів змальовується краса природи, її чарівність і казковість?

• А чи знаєте ви про користь морської води, повітря? Продемонструйте власні знання з цього питання. • Прокоментуйте останню строфу поезії. 2.6. Художні засоби поезії. • повторення: «ледве-ледве»; • риторичні оклики: «Що бува негода в світі!

»; «Золотим шляхом поплисти!»; • епітети: «час гарячий», «ясне небо, море, хмарки, сонце», «злотиста блакить», «тихий плескіт», «хвилечка перлиста», «стежечка злотиста», «щире золото», «золотий шлях»; • МетаФори: «колихає море хвилі», «рине хвилечка», «в’ється стежечка», «золото спадає», «шлях, що проложило сонце». V. Закріплення вивченого матеріалу 1. Розв’язання тестових завдань «Як дитиною, бувало... » 1.

Який час зі свого життя згадує Леся Українка в поезії? А) період навчання в гімназії; б) дитинство; в) перебування на лікуванні в Ялті. 2. Чому героїня не зізнавалася нікому про свій біль? А) Була гордою; б) боялася лікарів; в) не хотіла завдавати клопоту батькам.

3. Щоб не плакати, дівчина: а) сміялася; б) розважалася іграми; в) вишивала хрестиком. 4. Який художній засіб використано поетесою у рядку: «То хоч в серце біль доходив»?

А) епітет; б) алегорію; в) МетаФору. «Тиша морська» 1. За допомогою якого прикметника характеризується «час гарячий полудневий»? А) прекрасний; б) чудовий; в) ясний. 2. Про що не чути в «країні світла»?

а) про негоду; б) затемнення сонця; в) жорстокість і зло. 3. Продовжіть рядок: «Колихає море...»: а) човен; б) чайку; в) хвилі. 4.

Які художні засоби використала поетеса в рядку: «В’ється стежечка злотиста»? А) Алегорію і МетаФору; б) МетаФору та епітет; в) порівняння й епітет. 5. Яке бажання було в поетеси? А) намалювати красу сонячної погоди на морі; Б) вирушити у подорож по морю; В) стати морською чайкою і полетіти над морем.

6. Край, в якому перебувала героїня твору, вона називає краєм: а) вічного проміння; Б) душевної гармонії; в) сонячного тепла і комфорту. 7. Поезія написана Лесею Українкою: а) В Ялті; б) Євпаторії; в) Одесі. 8.

Чого не боїться героїня? а) Вітру і підводного каміння; б) холоду і хвороби; В) заблукати в горах або потонути в морі. Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал. 2.

Робота на картках Картка № 1 1. Висловіть власне ставлення до гордості як риси характеру?

Особисті міркування обґрунтуйте, наводячи приклади зі свого досвіду та твору Лесі Українки «Як дитиною, бувало... » 2. Для чого, на вашу думку, Леся Українка написала поезію «Тиша морська»? Вмотивуйте власну думку. 3.

Яким рядком закінчується поезія Лесі Українки «Тиша морська»? а) «Золотим шляхом поплисти!

»; б) «Попливла б я на схід сонця»; в) «В краю вічного проміння». Картка № 2 1.

Охарактеризуйте героїню поезії Лесі Українки «Тиша морська». Чому вона, на ваш погляд, не боїться будь-яких труднощів під час мандрівки? Свою думку обґрунтуйте. 2. Доведіть, посилаючись на текст твору Лесі Українки «Як дитиною, бувало...», що Крим — це країна світла. 3. Місцевість, де перебуває героїня твору Лесі Українки «Тиша морська», названа: а) мрією життя; б) чудовою казкою; в) країною світла. Картка № З 1. Чому, на ваш погляд, поетеса насолоджується тишею морською (Леся Українка «Тиша морська»)? Власну думку обґрунтуйте. 2. З якою метою Леся Українка написала поезію «Як дитиною, бувало...»? Що свідчить про автобіографічність цього твору? 3. В якому році написала Леся Українка «Як дитиною, бувало...»? а) 1867; б) 1897; в) 1901. VI. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів VII. Домашнє завдання Дібрати матеріал про життєвий і творчий шлях В. Винниченка та оформити його як міні-доповідь, знати ідейний зміст твору «Федько - халамидник».

Вы прочитали ответ на вопрос Леся Українка «Як дитиною, бувало…», «Тиша морська» и если понрвился материал то запиши в закладки - » Леся Українка «Як дитиною, бувало…», «Тиша морська»? СКАЧАТЬ.




  • Леся Українка. «Хотіла Б я піснею стати»
  • Мета: опрацьовувати ідейно-художній зміст програмового твору Лесі Українки, пов’язуючи його з життям поетеси; з’ясувати основні мотиви даного вірша; розвивати вміння коментувати прочитане, логічно мислити, зіставляти, узагальнювати; формувати кругозір, світогляд школярів; виховувати почуття поваги, любові до поетичної творчості Лесі Українки, прищеплювати інтерес до наслідків власної праці. Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь. Обладнання: портрет Лесі Українки, тексти її творів, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки). Хід уроку І. організаційний момент II. перевірка
  • Тематичне оцінювання № 2. «Я і світ»
  • Мета: запропонованими різнорівневими завданнями виявити в учнів рівень знань, умінь та навичок з вивченої теми; закріпити їх; розвивати увагу, спритність, рішучість, кмітливість, вміння акумулювати здобуті знання, формувати творче мислення школярів; виховувати працьовитість, наполегливість, відповідальність до дорученої справи; інтерес до наслідків власної праці; пунктуальність, навички раціонального використовування навчального часу. Тип уроку: контроль, корекція знань та вмінь. Обладнання: тестові завдання і питання для контролю за темою у 3-х варіантах. Хід уроку I. Організаційний
  • Ідея служіння художника народу в поезії Лесі Українки
  • Ніхто не може вибирати час, у яке живе, і народ, з якого веде свій рід. Лісі Українці призначено було бути дочкою народу, що страждав від чужого гніта, і творити в таких умовах, коли цей гніт перешкоджав соціальному й культурному розвитку рідного краю. Тому літератори вважали за обов'язок своєю творчістю прислужитися національному й духовному звільненню народу. Мотив ролі поета й поезії в суспільному житті Батьківщини часто трапляється у творчості багатьох попередників
  • ПЕЙЗАЖНА ЛІРИКА ЛЕСІ УКРАЇНКИ. «ХВИЛЯ», «СТОЯЛА Я І СЛУХАЛА ВЕСНУ»
  • Мета: ознайомитися з пейзажною та інтимною лірикою поетеси, схарактеризувати композиційні та ритмоме­лодійні особливості, образи-символи; розвивати на­вички ідейно-художнього аналізу поетичних творів; виховувати любов до «слова у вірші» як могутнього засобу впливу на духовність, інтелект людини. Тип уроку: комбінований. Обладнання: твори Лесі Українки, альбом «Леся Українка». ХідУроку  І. Актуалізація Опорних Знань, Умінь, Навичок Бесіда • У чому полягають жанрово-композиційні особливості лірич­ного циклу? • Як розкривається образ України в ліриці поетеси? • Як у ліриці Леся Українка
  • Роздум на тему «невмирущість духовної Краси За драмою-феєрією лесі українки «лісова пісня»
  • Мета: розвивати навички писемного мовлення, навчати Грамотно формулювати тези, добирати аргументи, аналізуючи твір, робити висновки; формувати куль­туру письма. Тип уроку: застосування навичок і вмінь. ХІД УРОКУ І. МотиваціяНавчання. ОголошенняТемиЙМетиУроку Іі. СприйняттяТаЗасвоєнняУчнямиНавчальногоМатеріалу 1. Слово вчителя Протягом декількох уроків ми детально опрацьовували драму Лесі Українки «Лісова пісня», робили узагальнення. Але маю впевненість, що цей твір викликав у кожного особисте ставлення до порушених проблем. Цікаво дізнатися, як молодь ХХІ століття, коли світосприймання будується на

Оставь отзыв, а может несколько…

Для написания надо зарегистрироватся что займет пару минут.